تخفیف تعرفه و معافیت های تعرفه ای

دو نوع کاهش قیمت در تعرفه وجود دارد :یکی کاهش بی قید و شرط یا معافیت از مالیات بر اساس یک سری اصول مشخص،و دیگری کاهش تعرفه مشروط و معافیت که تعرفه ورودی کاهش می یابد و سا به خاطر نوع استفاده ای که کالا دارد از حقوق ورودی معاف می شود.

آیا من برای واردات نیاز به اخذ مجوزی دارم؟

به عنوان یک تاجر برای واردات نیازی به مجوز ندارید ولی بعضی از اقلام هستند که دولت برای واردات آن ها یکسری مجوز را لازم می داند.که برای اطلاعات بیشتر می توانید با گروه بازرگانی ابراهیمی تماس حاصل کنید.

یکسری از اقلام عمومی مثل محصولات غذایی ،لبنی،گیاهی،حیوانی و یا دارو ها ،برندهای معتبر کفش و کیف و چمدان و اسباب بازی و محصولاتی که قانون کپی رایت در آن ها رعایت می شود مثل سی دی و دی وی دی و نوار کاست نیاز به مجوزهایی دارند که در ذیل یک یه یک بررسی خواهیم کرد.

برای انجام تمامی امور شما نیاز به یک شماره ی وارد کننده دارید به این معنا که شما به عنوان دریافت کننده نهایی کالا شناخته می شوید .اگر شما شماره ی کد اقتصادی هم داشته باشید می تواند کفایت بکند.اگر هیچ کدام از شماره ها ی کارت بازرگانی و شماره کد اقتصادی را ندارید می توانید با شماره تامین اجتماعی خودتان نیز کار کنید،اگر نمی خواهید این شماره را به شرکت حمل و نقل و کشتیرانتی بدهید ،و کالای وارداتی شما برای مصرف شخصیتان هست و ارزش آن کمتر از ۲۵۰۰ دلار است و توسط حق العملکار گمرکی ترخیص گردیده ، می توانید از کارت بازرگانی شخص ثالثی استفاده کنید.

یکسری مجوزها برای انجام امور گمرکی و ترخیص کالا نیاز هست که آن ها را گروه بازرگانی ابراهیمی در جایگاه شرکت ترخیص کار برای شما اخذ می کند و تمامی امور گمرکی را با متخصصانی که دارد برای شما کنترل می کند.

https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/197/~/importing—licenses%2Fpermits

ترخیص کالا با مجوز استاندارد اجباری :

مهمترین و مرسوم ترین مجوز در امر ترخیص کالا مجوز استاندارد محسوب می شود. گمرکات برای تشخیص محتوی کالا با آزمایشگاه های مورد تایید سازمان استاندارد مکاتبه می کنند، کالا هایی که از نظر تعداد کمتر از ۵ عدد و از لحاظ ارزش کمتر از ۳۰۰۰ دلار باشند از گرفتن مجوز استاندارد معاف می شوند البته در صورت روال و تکرار این واردات از آن جلوگیری خواهد شد.

ترخیص کالا با مجوز وزارت راه یا مجوز حمل کالا

این مجوز در خصوص محموله هایی که با ناوگان غیر ایرانی حمل شده باشند منظور می گردد و شامل ده درصد کرایه حمل کالا از مبدا تا گمرک مورد نظر می باشد،

مجوز تجهیزات پزشکی:

این مجوز مربوط به واردات تجهیزات پزشکی ، دندانپزشکی و آزمایشگاهی میباشد ، شیوه اخذ این مجوز به دو صورت مجوز ورود و یا مجوز ورود و ترخیص همزمان  میباشد که لازمه آن  انجام مراحل زیر میباشد:
۱٫  اخذ شناسیه فعالیتهای شرکت وارد کننده تجهیزات پزشکی
۲٫  معرفی ناظر فنی به اداره تجهیزات پزشکی
۳٫  تکمیل فرم های مربوطه در سایت IMED.IR
۴٫  اخذ نمایندگی از شرکت فروشنده و سایل تجهیزات پزشکی بهمراه مدارک و تاییدیه های مربوطه

ترخیص کالا با مجوز بهداشت

جهت واردات و ترخیص کالاهای مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی نیاز به مجوز واردات از بهداشت می باشد.
این مجوز به دو صورت مجوز ورود و مجوز ترخیص انجام میشود :
مجوز ورود :این فرآیند شامل صدور مجوزی میباشد که بر طبق مقررات صادرات و واردات بازرگانی توسط وزارت بهداشت پس از طی مراحل قانونی و بررسی های لازم صادر میگرددو مربوط به واردات مواد اولیه غذائی ،آشامیدنی و آرایشی بهداشتی میباشد. ترخیص کالا  با مجوز ارشاد:

خلاصه اجرائی فرآیند:

۱٫  ارائه درخواست متقاضی مبنی بر صدور مجوز گشایش
۲٫  دریافت چک لیست گشایش و تکمیل مدارک مطابق با چک لیست توسط ارباب رجوع
۳٫  بررسی مدارک ارائه شده توسط کارشناس مربوطه
۴٫  در صورت تایید مدارک و آنالیز مربوطه   ۱) صدور مجوز گشایش   ۲) امضاء معاونت    ۳) ارائه دو نسخه پرفرمای صادر شده توسط معاونت به ارباب رجوع
مجوز ترخیص : مجوزی است که پس از ورود کالا به گمرکات کشور و پس از تایید قابلیت مصرف و طی مراحل قانونی ، برابر با مقررات صادر میگردد.
جهت صدور مجوز ترخیص : متقاضی میبایست مدارک زیر را تکمیل و به اداره کل نظارت بر مواد غذائی و بهداشتی و یا ادارات نظارت تابعه ارائه نماید.
۱فاکتور کالا ( بانضمام یک برگ تصویر آن )‌
۲اصل نسخه دوم متقاضی (‌ نسخه دوم پروفرم تایید شده در مرحله ورود )‌
۳اصل گواهی بهداشت و قابلیت مصرف مرتبط با فاکتور، که به تایید مقامات ذیصلاح بهداشتی کشور مبداء رسیده و ممهور به مهر سفارت جمهوری اسلامی ایران باشد.
۴اصل برگ آنالیز، بانضمام یک برگ تصویر آن پس از بررسی مدارک و کنترل کلیه مشخصات، از گمرک ورودی اقدام به نموئه برداری گردیده و به همراه برگ آنالیز تایید شده، به آزمایشگاهای کنترل غذا و دارو، ارسال تا پس از مطابقت نمونه با آنالیز مربوطه، مجوز مصرف صادر شود.

جهت ورود ماشین آلات چاپ به کشور مجوز این وزارتخانه ضرورت میابد.

ترخیص کالا با مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

شرکت ترخیص کالا برای واردات اسباب بازی نیاز به این مجوز داریم،

مجوز وزارت دفاع :

این وزارتخانه در خصوص صدور مجوز جهت کالاهای که از نظر استفاده میتواند قابل اشتعال و انفجر باشد ، اظهار نظر مینماید ،کالاهایی که میتواند کاربرد نظامی داشته باشد باید به تایید وزارت دفاع برسند ، که در پاره ای از موارد این وزارتخانه راساً اقدام و در سایر موارد از سازمان ها و ارگان های دیگر نظیر شورای امنیت ملی استعلام مینماید.

ترخیص کالا با مجوز سازمان انرژی اتمی

شرکت های ترخیص جهت واردات و ترخیص کالا هایی از جمله رادیو داروها، ترخیص قراضه و ضایعات چدن، فولاد ، ترخیص شمش های ضایعاتی، ترخیص قراضه مس، ترخیص قراضه و ضایعات نیکل ترخیص قراضه و ضایعات آلومینیوم، سرب، روی، قلع،ترخیص ماشین های مجهز به لیزر ،ترخیص دستگاه های گیرنده و فرستنده تلفن همراه،ترخیص بی سیم ها، ترخیص لامپ های ماوراء بنفش،  ترخیص دستگاه لیزرهای پزشکی یا دندانپزشکی، ترخیص دستگاه های رادیوگرافی ،ترخیص دستگاه های ایکس ری بازرسی کالا نیاز به این مجوز داریم البته در خصوص بعضی از کالاها که خطر بیشتری دارند مجوز ورود و ترانزیت هم علاوه بر ترخیص کالا نیاز است. ورود و ترخیص کالاهایی تحت عنوان سولاریوم، حمام آفتاب، تخت آفتابی و غیره به کل ممنوع می باشد.

ترخیص با مجوز ارتباطات و مخابرات

برای ترخیص کالا های رادیویی و ارتباطی

تجهیزات مخابراتی و رایویی و کنترل کننده دستگاهها و تجهیزات ناوبری … از عمده کالاهایی هستند که مشمول اخذ مجوز سازمان تنظیم مقررات می شوند. که به دو صورت مجوز ورود و مجوز ترخیص اعمال میشود.

معافیت ها

 • معافیت ماشین آلات خطوط تولید از پرداخت حقوق ورودی (واحد های تولیدی)
 • ترخیص چای وارداتی با معافیت از سود بازرگانی کارخانه های چای سازی
 • معافیت شمش طلا و نقره وارداتی از حقوق ورودی

معافیت از پرداخت حقوق ورودی

 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی برای موافقت نامه های دولت با کشورهای خارجی دیگر
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی کالاهای متعلق به روسای کشورهای خارجی و همراهان آنان
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی کالاهای مورد استفاده مامورین سیاسی و کنسولی خارجی یا نمایندگان سازمان ملل و موسسات تخصصی وابسته به آن ها
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی ترانزیت خارجی-مرجوعی-انتقالی-کابوتاژ-ورود موقت و صادرات
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی اسباب سفر و اشیا شخصی مستعمل همراه مسافران ورودی به کشور
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی لوازم خانه و اشیا شخصی ایرانیان مقیم خارجه که برای اقامت به ایران بر می گردند
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی ابزار دستی ایرانیان و خارجیان که به ایران می آیند
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی اشیا شخصی و اثاثیه منزل و افزار کار مستعمل ایرانیانی که در کشورهای خارجی فوت شدند
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی هدایایی که از طرف دولت رسما به اتباع ایران داده می شود ،همچنین هدایا دولت و اشخاص به موسسات ،وزارتخانه ها و …
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی اشیا باستانی مربوط به میراث وو فرهنگ و تمدن ایران
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی اشیا یی که به منظور تشکیل آرشیو وموزه ها و نمایشگاه های فرهنگی و هنری و کتابخانه ها و آموزش سمعی و بصری و هنری و مبادلات فرهنگی و هنری و تعمیر و مرمت آثار باستانی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد کشور می شوند.
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی اشیا عتیقه مربوط به میراث فرهنگ و تمدن سایر کشورها که برای ایجاد و تکمیل موزه های عمومی وارد کشور می شوند.
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی ظروف عادی و لفاف های متعارف بیرونی کالای وارده ،همچنین قرقره و تکیه های همانند به کالاهای وارده
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی مقدار سوخت مصرفی وسایل نقلیه در ورود و خروج از کشور
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی نتایج دام هایی که برای تعلیف از کشور خارج و یا به کشور وارد شده پس از تعلیف باز می گردد
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی نمونه های تجاری بی بها
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی مدال ها و نشان هایی که از طرف دولت ها موسسات خارجی بین المللی رسما به اتباع ایران اعطا می شود.
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی لوازم امدادی اهدایی به جمعیت هلال احمر
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی اقلام عمده دفاعی